Symbian i S60 3 edycji


Fair play. Free Tibet.

LINKUJMY! - akcja hipertextowa

poniedziałek, 01 grudnia 2008
Czyżby nowy model NSeries na horyzoncie?
Parę dni temu pisałem na symbianosie o tajemniczym liczniku, który pojawił się na stronach Nokia. Odlicza on czas do imprezy Nokia World w Barcelonie, gdzie Finowie mają zamiar zaprezentować coś nowego/rewolucyjnego.
Wygląda na to, że tym czymś może być premiera jakiegoś przedstawiciela serii N. Wskazówki, które to sugerują zauważyli chłopaki z AllAboutSymbian i Symbian-Freak.
Na stronie Nokia World, w prawym dolnym rogu mamy sekcję NSeries 2009 z napisem Desktop, Laptop, Pocket i odnośnikiem do wspomnianego wcześniej licznika. Jak na razie najbardziej sensacyjną informacja jest fakt, że to chyba pierwszy w historii smartfon Nokia, na temat którego nie ma żadnych przecieków. Przedstawiciele firmy są zresztą z tego bardzo dumni, twierdząc, że jak na razie nikt nawet nie zbliżył się w swoich domysłach do prawdy.
Cóż to za urządzenie, że Nokia otoczyła je taką tajemnicą iż nawet mało który z jej pracowników je widział? Oby to nie był kolejny telefon w stylu N96 bo wtedy cała ta akcja okaże jedną wielką żenadą. Sam na mam pomysłu na to czym Nokia może nas zaskoczyć. Chętnie zobaczyłbym jakiś nowy, rewolucyjny interfejs, zmieniający totalnie "user experience" użytkowników S60. Kolejny "dotykowy" model jakoś mnie nie ruszy, podobnie jak niewiadomo jaki wypasiony aparat cyfrowy, wyświetlacz czy inny gadżet. Zostało jeszcze 12 godzin, oby nie spotkało nas po nich rozczarowanie.A na to, żeby dowiedzieć się czy Liverpool wreszcie zostanie liderem Premiership, wystarczy poczekać jeszcze około 90 minut :)

wtorek, 11 listopada 2008
Kolejny przeciek z Nokii?
Dzisiaj Engadget Mobile opublikował plany nowych telefonów firmy Nokia na najbliższe kilka miesięcy. Trudno powiedzieć jak wiarygodna jest ta informacja. Na razie Finowie nie kwapią się żeby jakoś zareagować. Nie domagają się usunięcia tabelki jak to dotychczas mieli w zwyczaju. Albo więc zmienili swoją politykę albo informacje te są niewiele warte albo też... to celowe działanie żeby podgrzać atmosferę, zwłaszcza, że jakoś opóźnia się wprowadzenie do sprzedaży modelu Nokia 5800 XpressMusic.

Mnie w każdym bądź razie domniemany przeciek jakoś nie ekscytuje bo to, że w 2009 pojawią się co najmniej 2 kolejne modele z dotykowym ekranem było wiadomo od dawna, a potwierdziły to jeszcze dyskretne sugestie przedstawicieli Forum Nokia na Smartphone Show.
Logiczne jest też, patrząc na dotychczasową politykę Nokii, że co najmniej jeden z tych smartfonów będzie nastawiony na fotografię. Zakładając prawdziwość informacji podanych przez Engadget będzie to model oznaczony Corolla z aparatem cyfrowym 8mln px i pamięcią 8GB.
W sumie najbardziej zaciekawiło mnie, że dwa z czterech wymienionych w przecieku telefonów opartych na S60v5, będą miały oprócz dotykowego ekranu jeszcze normalną klawiaturę. I takich to właśnie rozwiązań oczekuję od Nokii.

Nic to, pożyjemy zobaczymy. Jednak nadziei, że któryś z podanych w tabelce telefonów pojawi się w najbliższym czasie, bym sobie nie robił.

niedziela, 09 listopada 2008
Koreańczycy rządzą amerykańskim rynkiem telefonów
Firma Strategy Analytics opublikowała raport, z którego wynika, że w 3 kwartale 2008 roku Samsung został liderem amerykańskiego rynku telefonów komórkowych z udziałem wynoszącym 22.4%. Na drugie miejsce spadła Motorola (21.1% - spadek z 30% w 2007 roku), a na trzecim jest drugi koreański potentat LG (20.5%). (raport obejmuje urządzenia sprzedane od 2001r)
Apple ze swoim iPhonem to tylko 5.7% rynku (6 miejsce - i tak niezłe zważając że jest w sprzedaży dopiero od 2 lat) i ma przed sobą RIM, producenta urządzeń Blackberry (10.2%) i Nokię (8.4%).
Wynika z tego, że aż 44.9% telefonów w rękach amerykańskich użytkowników jest Made in Korea. Całkiem spora przewaga, zwłaszcza, że Motorola wyprodukowała hitową komórkę ostatnio 5 lat temu (Razr) i dalej będzie tracić swoje udziały w rynku.Dla fanów Symbiana to całkiem dobra wiadomość. Nokia od jakiegoś czasu nie ma pomysłu na rozwój i odbija się to na ofercie urządzeń z Symbianem na pokładzie. Tylko mocny konkurent może to zmienić i Samsung właśnie nim jest. Dodatkowo Koreańczycy ostatnio bardzo zainteresowali się platformą S60 i są coraz bardziej aktywni w tym segmencie. Wyraźnie widać to było na tegorocznym Smartphone Show w Londynie, gdzie Samsung naprawdę błyszczał.

Miejmy nadzieję, że wraz z powstaniem Symbian Foundation i uwolnieniem kodu tego systemu, Symbian przestanie się kojarzyć jednoznacznie z Nokią i będziemy mieć kliku mocnych konkurentów rywalizujących o względy użytkownika. Jednym z nich na pewno będzie Samsung.

via InformationWeek
piątek, 17 października 2008
Nokia Comes With Music – pogromca iTunes?
Dzisiaj ruszyła w Wielkiej Brytanii nowa usługa – Nokia Comes With Music. Na początek oferowana jest z telefonem Nokia 5310 w systemie prepaid za 129.95 funtów, w abonamencie 25 funtów miesięcznie [telefon za darmo] lub z modelem Nokia N95 8GB w abonamencie 40 funtów/miesiąc.

nokia comes with music

Comes With Music daje nam nieograniczony, bezpłatny przez 1 rok, dostęp do muzyki z Nokia Music Store. Każdy kawałek można ściągnąć na swój komputer/telefon i odtwarzać go dowolna ilość razy bez dodatkowych opłat. Mało tego, po roku, gdy skończy się abonament, wszystkie pobrane pliki pozostają własnością użytkownika i może on z nich korzystać tak długo aż mu się nie znudzą. A jeśli przypadkowo je skasuje to będzie jeszcze przez 2 lata mógł je bezpłatnie pobrać ponownie.

Oczywiście, żeby nie było zbyt pięknie, pobranej muzyki nie można nagrywać na płyty CD ani kopiować – zabezpieczenie DRM . Jeśli zmienimy telefon na nowym urządzeniu muzyka z CWM nie będzie działać [chyba że to też będzie model z CWM]. W takim wypadku trzeba będzie dany kawałek po prostu kupić w Nokia Music Store i wszelkie obostrzenia znikną.
Nie ma za to żadnego problemu przy zmianie PC. Cale oprogramowanie można bez problemu przenieść.

Nokia Music Store posiada w ofercie muzykę czołowych wytwórni jak: Universal Music Group, Sony BMG Music Entertainment , Warner Music Group, EMI Music Publishing a także wydawnictw niezależnych m.in. The Orchard, Beggars Group, The Ministry of Sound, Pinnacle.
Pliki muzyczne kodowane są w formacie Windows Media Audio 196 kbps.

Odpowiednikiem programu iTunes w tej usłudze jest aplikacja Nokia Music. Pliki instalacyjne zajmują około 65Mb. Program pozwala zarządzać muzyką, która mamy w komputerze [nie tylko tą pobrana w ramach CWM], pobierać ją, przesyłać do telefonu, odtwarzać etc.

Oto parę recenzji Comes With Music, gdzie można znaleźć wstępne opinie użytkowników na temat usługi i aplikacji Nokia Music.
 • musically.com
 • allaboutsymbian.com


Sam program można przetestować nie mając aparatu z CWM. Udostępniony jest na stronach Music Store. Niestety w Polsce Music Store ciągle jest niedostępny i na razie nie ma informacji na temat ewentualnej premiery nad Wisłą.

Krótka prezentacja wideo Comes With MusicJak widać Nokia szykuje się powoli do prawdziwego ataku na pozycje zajmowane przez Apple. Bo chociaż telefon 5800 XpressMusic nie jest żadną odpowiedzią na iPhone [zresztą trudno żeby finowie aż tak bardzo musieli walczyć z urządzeniem którego łączna sprzedaż – od premiery około 10mln – jest tylko ułamkiem tego co sprzedaje Nokia – tylko w 3 kwartale 2008 117.8 milionów telefonów z czego około 15 milionów opartych na Symbianie] to już Comes With Music może być poważnym zagrożeniem dla iTunes szczególnie w Europie [zresztą nieprzypadkowo premiera CWS odbyła się akurat w Wielkiej Brytanii].
Oczywiście wszystko będzie zależeć od tego jakie telefony pojawią się z CWM i jaka będzie oferta muzyczna Nokia Music Store. Model 5310 nie jest jakąś wielka gratką dla wielbicieli gadgetów [to prosty telefon oparty na interfejsie S40], ale gdy pojawi się wreszcie dotykowy model N-Series to wraz z nieograniczonym dostępem do darmowej muzyki może być prawdziwym hitem.

czwartek, 28 sierpnia 2008
Telewizja w telefonie


Na stronie Nokia Conversations opublikowano ciekawą prezentację usługi HAVA. Pozwala ona na oglądanie telewizji na PC lub telefonie z dostępem do internetu i nie chodzi tutaj o "jakąś" tam telewizję ale o przekazywanie obrazu z naszego własnego telewizora. Mało tego przy pomocy specjalnego oprogramowania możemy tym telewizorem sterować zarówno wtedy gdy jesteśmy w innym pokoju jak i w innym mieście.
Żeby móc cieszyć się telewizją w komórce trzeba najpierw sprawić sobie specjalne urządzenie, które podłączamy do telewizora czy dekodera. Cena nie jest wygórowana - około 90$ czyli mniej niż 200zł. [do kupienia na stronie myhava.com]. Następnie instalujemy odpowiednie oprogramowanie w telefonie z Symbianem [ ma być bezpłatnie udostępniane ].

Resztę niech pokaże Thierry Doyen z Forum Nokia:wtorek, 12 sierpnia 2008
Nokia rozdaje za darmo grę FIFA 08
Nokia postanowiła rozdać za darmo 120,000 kopii pełnej wersji gry FIFA 08 - działającej na platformie N-Gage. Ja raczej nie skorzystam bo grywam rzadko, ale wszystkim zainteresowanym radzę się spieszyć.

 • Grę mozna bezpośrednio pobrać tutaj
 • A tutaj więcej informacji i parę filmów video


UPDATE jak słusznie zauważyli czytelnicy promocja ta dotyczy jedynie posiadaczy telefonów w krajach takich jak: Wielka Brytania, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Turcja. Problem polega na tym, że aby aktywować grę trzeba na stronie n-gage podać swój numer telefonu, na który zostanie wysłany link do kodu aktywacyjnego. Formularz, gdzie go wpisujemy , nie przyjmuje innych numerów kierunkowych niż tych z ww krajów.
Ciekawe czy ten kod jest w jakiś sposób powiązany z numerem. Bo jeśli nie [a tak być powinno] to wystarczy podać numer naszego znajomego z UK [w dzisiejszych czasach każdy ma takiego znajomego :) ], który następnie przekaże nam link do kodu. W ten sposób być może ominiemy to dziwne ograniczenie. Proszę o info jeśli komuś coś takiego się uda.

A oto kilka virali, którymi Nokia promuje akcję:Niezłe :)

wtorek, 08 lipca 2008
Interfejs Kastor w S60
Firma TAT [The Astonishing Tribe AB] ogłosiła dzisiaj, że jej rozwiązania będą użyte w następnych wersjach interfejsów S60. Co to oznacza dla szarego użytkownika? Zobaczcie na filmie jakie możliwości oferuje platforma TAT Kastor.środa, 25 czerwca 2008
Nokia się budzi... czyli Symbian Foundation Platform
W okrągłą, dziesiątą rocznicę powstania Symbian Ltd., Nokia poinformowała, że ma zamiar przejąć pełną kontrolę nad spółką i odkupić od partnerów pozostałe udziały – 52% za kwotę około 264 milionów euro.
Ma to być pierwszy krok w drodze do stworzenia na podstawie istniejących interfejsów Symbiana [S60, UIQ, MOAP(S)] jednego, otwartego systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych.
Jego rozwojem będzie zajmować się the Symbian Foundation czyli nowo powołana organizacja non-profit, do której już teraz swój akces zgłosiły takie firmy jak: AT&T, LG, Motorola, Nokia, NTT DOCOMO, Samsung Electronics, Sony Ericsson, STMicroelectronics, Texas Instruments i Vodafone.

Nowy Symbian powstanie na bazie S60 z niektórymi elementami UIQ i MOAP(S) i w ciągu dwóch lat ma być dostępny dla każdego jako open source na podstawie Eclipse Public License .

Do czasu powstania tej zintegrowanej platformy, Symbian Foundation przejmie kontrolę nad interfejsami Symbian, S60, UIQ, MOAP(S) od ich właścicieli czyli od firm Fujitsu, Motorola, Nokia, NTT DOCOMO i Sony Ericsson.
Za jedyne 1500$ rocznie każdy producent telefonów komórkowych będzie mógł zostać członkiem fundacji i dzięki temu mieć dostęp do kodów źródłowych tych platform i wyprodukować smartfony na nich oparte bez żadnych dodatkowych opłat licencyjnych.

Pierwsze wersje Nowego Symbiana [na razie zwanego Symbian Foundation Platform] wraz z wszystkimi narzędziami powinny pojawić się już w 2009 roku. Co najważniejsze będzie on w pełni kompatybilny z Symbianem v9 i S60 3 edycji. Oznacza to, po pierwsze, że już na starcie dostępne będą setki użytecznych aplikacji dla tej platformy, a po drugie, że developerzy mogą już teraz przygotowywać narzędzia z myślą o Symbian Foundation Platform.

Mapa drogowa Symbian Foundation
 • druga połowa 2008r - Nokia przejmuje wszystkie udziały w Symbian Ltd.
 • początek 2009r - powstaje Symbian Foundation, która przejmuje kontrole nad wszystkimi platformami opartymi na Symbianie czyli S60, UIQ, MOAP(S)
 • pierwsza połowa 2009r - interfejsy S60, UIQ, MOAP(S) zostają udostępnione wszystkim członkom fundacji na licencji royalty-free
 • początek 2010r - oficjalna prezentacja Symbian Foundation Platform
 • w ciągu 2 lat Symbian Foundation Platform zostaje udostępniona wszystkim jako open source [Eclipse Public License (EPL) 1.0].


Nokia nareszcie zareagowała na miarę swojej pozycji na rynku telefonów komórkowych. Ostatnio wyglądało na to, że Finowie pogubili się i nie maja pomysłu na walkę z konkurencją typu Android od Google czy iPhone. Po dzisiejszych rewelacjach, szczególnie ten pierwszy projekt może poczuć się zagrożony. Co prawda lista członków Open Handset Alliance [organizacji mającej rozwijać Androida] wydaje się imponująca ale brakuje na niej czołowych producentów telefonów, którzy prawie w komplecie zgłosili się do Symbian Foundation. Niby Nokia chce zrobić to samo co Google, ale ma przewagę w postaci milionów użytkowników już oswojonych z platformą symbian, wiodącą pozycję na rynku smartphone'ów, bogaty katalog oprogramowania [już działającego i sprawdzonego] wraz z rzeszą developerów, dystrybutorów etc.

W świecie "inteligentnych telefonów" robi się coraz ciekawiej :)

O wojnie Nokia vs Google pisze też: WebStop

poniedziałek, 03 marca 2008
Podpisywanie aplikacji online - od poniedziałku na SymbianSigned ?
Na stronie SymbianSigned pojawiła się informacja, że na początku tego tygodnia [czyżby już w poniedziałek] wprowadzona zostanie opcja podpisywania aplikacji dla telefonów S60 3 edycji - w trybie online. Na pewno wiadomość ta ucieszy wszystkich nowych posiadaczy telefonów S60 v3, którzy nie mieli certyfikatu, a chcieliby sobie przetestować programy niezależnych developerów [np. rotateMe].

Tzw. Open Signed Online wystartuje najpierw jako beta, co oznacza szereg ograniczeń mających zapobiec przeciążeniom serwerów obsługujących proces podpisywania.
 • serwis będzie dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 15.00 czasu GMT [w polsce +1 godzina].
 • dopóki nie zostaną dodane i skonfigurowane nowe serwery, liczba zleceń podpisania możliwa do zrealizowania w ciągu godziny będzie ograniczona. Oznacza to, że w przypadku większego obciążenia wielu użytkowników może mieć problemy z połączeniem z serwisem.
 • aplikacje można podpisywać tylko dla jednego, konkretnego numeru IMEI
 • podpis będzie miał ważność 36 miesięcy
 • podczas instalacji plików podpisanych przy użyciu Open Signed Online pojawi się komunikat ostrzegający że plik jest podpisany tylko w celach testowych

Do podpisywania w trybie online NIE jest wymagane konto na SymbianSigned, Publisher ID ani żadne dodatkowe oprogramowanie. Wystarczy mieć ważny adres email i znać numer IMEI naszego telefonu.

Oto jak będzie wyglądał teraz proces podpisywania aplikacji:
 • wchodzimy na stronę SymbianSigned.com
 • klikamy w napis Open Signed


 • wypełniamy formularz


  Podajemy numer IMEI, numer telefonu, email i wskazujemy gdzie na komputerze mamy plik, który chcemy podpisać.
 • zaznaczamy do jakich funkcji ma mieć dostęp nasza aplikacja [informację o tym powinien podać producent/twórca programu, jeśli nie poda można zaznaczyć wszystko
 • wpisujemy kod captcha, zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem i wciskamy przycisk send
 • na podany wcześniej adres email zostanie wysłana wiadomość z linkiem, w który trzeba kliknąć żeby potwierdzić ważność adresu


 • na koniec dostaniemy na naszą skrzynkę wiadomość z linkiem do podpisanego pliku. Ściągamy go na nasz komputer, przesyłamy do telefonu i instalujemy.
  Warto pamiętać, że symbiansigned będzie przechowywał nasze podpisane programy tylko przez 30 dni. Jeśli do tego czasu ich nie pobierzemy cały proces trzeba rozpocząć od nowa.

Cała procedura wydaje się prosta i na pewno będzie łatwiejsza dla nowych użytkowników telefonów S60v3 niż dotychczasowy sposób wymagający dodatkowych narzędzi i konta na symbiansigned. Oczywiście posiadacze certyfikatów nadal będą mogli korzystać ze starej metody. Generowanie nowych certyfikatów nie będzie już jednak chyba możliwe.

PS. Open Signed Online rzeczywiście dzisiaj wystartował. Nie miałem żadnych problemów z wejściem na stronę - może dlatego, że jeszcze niewiele osób o niej wie. Zobaczymy za parę dni.środa, 10 października 2007
Jaiku przejęte przez Google
Jaiku to serwis służący do tzw. micro bloggingu, podobny do twittera czy polskiego blipa.
Dzisiaj oficjalnie ogłoszono że Jaiku zostało przejęte przez Google. A co to ma wspólnego z symbianem zapytacie, otóż okazuje się że ma. Jaiku jest chyba jedynym serwisem tego typu, który oferuje specjalnego klienta dla telefonów opartych na interfejsie S60. Program jest bardzo rozbudowany i pozwala nie tylko na wysyłanie i czytanie statusów ale integruje kontakty z naszej telefonicznej książki adresowej z kontaktami na Jaiku, umożliwia dzielenie się z innymi naszymi wpisami w kalendarzu, odnajdywanie osób z listy kontaktów znajdujących się w pobliżu [za pomocą bluetooth] czy informowanie o naszej aktualnej lokalizacji [program automatycznie rozpoznaje kraj gdzie znajduje się nasz telefon].
Postaram się w najbliższym czasie napisać trochę więcej o Jaiku.

Niestety chwilowo została zablokowana możliwość rejestrowania się nowych użytkowników. Miejmy nadzieję, że nie potrwa to zbyt długo.

 
1 , 2 , 3