Symbian i S60 3 edycji


Fair play. Free Tibet.

LINKUJMY! - akcja hipertextowa

czwartek, 22 maja 2008
JoikuSpot już w wersji 2.0
Wczoraj pisałem o becie programu JoikuSpot a tu dzisiaj producent udostepnił finalną wersję 2.0. Zmiany są niewielkie i raczej mało istotne. Program w dalszym ciągu obsługuje tylko protokoły HTTP i HTTPS. IMAP, POP3, FTP czy Skype będą dodane do wersji Premium, która niestety nie będzie darmowa.
Więcej informacji na stronie www.joiku.com

środa, 21 maja 2008
Nokia N95 jako WLAN hotspot
Co zrobić gdy w terenie chcemy skorzystać z internetu w laptopie, tablecie internetowym lub w ipodzie touch [czy iphone], a w okolicy nie ma zadnego darmowego hotspota? Z pomocą przyjdzie N95, ktorą dzięki aplikacji JoikuSpot możemy zmienić w hotspot WLAN.

Program jest całkowicie darmowy - do pobrania ze strony domowej. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy uaktywnić połączenie internetowe w telefonie i od razu w naszym laptopie będzie widoczny dodatkowy punkt dostępu o nazwie JoikuSpot.

Oto video demonstracja przygotowana przez Marka z the nokia blog.Na razie JoikuSpot obsługuje tylko protokoły HTTP i HTTPS. Połaczenie można zabezpieczyć hasłem [WEP]. Program powinien działać na większości telefonów S60 3 edycji wyposażonych w moduł WLAN.
To jedno z tych narzędzi, które trzeba mieć zainstalowane w swoim smartfonie, szczególnie gdy mamy nielimitowany dostęp do internetu.poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Granie na telefonie - N-Gage 2.0 i Quake 2.0
Jak już zapewne wszyscy zainteresowani wiedzą, N-Gage 2.0 nieoficjalnie wystartowało. Na razie mogą z tej platformy korzystać posiadacze modeli N81, N81 8GB, N82, N95, N95 8GB, ale pewnie już niedługo pojawi się oprogramowanie do pozostałych telefonów S60 3 edycji.

Jeśli chcecie zobaczyć jak bardzo N-Gage 2.0 zmieni mobilne granie odwiedźcie kanał NeXtVideos's w serwisie YouTube. Są tam zwiastuny gier, które już niedługo będą dostępne dla posiadaczy smartfonów S60.

A jak ktoś lubi klasykę to może sobie zainstalować Quake 2.Więcej informacji na stronie http://koti.mbnet.fi/hinkkaśroda, 19 marca 2008
Darmowe certyfikaty do podpisywania aplikacji dla S60v3
W związku z zamieszaniem związanym z wprowadzeniem Online Signed [bardzo ograniczone działanie serwisu, problemy z podpisaniem niektórych programów] oraz zablokowaniem możliwości generowania darmowych certyfikatów [ pozwalających na podpisanie w trybie offline - na domowym komputerze], pliki .cer są dobrem deficytowym. Żeby dostać swój własny certyfikat należy wykupić sobie Publisher ID, albo znaleźć kogoś kto takie konto posiada.

Na forum symbian-freak pojawiła się jednak informacja o trzecim sposobie - za pośrednictwem chińskiego forum OPDA.
Sposób jest trochę zagmatwany, nie do końca sprawdzony, ale warto spróbować jeśli jeszcze nie mamy własnego certyfikatu.
[ autorem instrukcji i screenów jest MORF z forum symbian-freak - link do oryginału ]

 • wchodzimy na adres http://www.opda.net.cn/viewthread.php?tid=26592
 • rejestrujemy się na forum [napis register na górze] • wypełniamy wszystkie pola • wchodzimy jeszcze raz na adres http://www.opda.net.cn/viewthread.php?tid=26592, znajdujemy ostatnią stronę i piszemy wiadomość z naszym numerem IMEI, datą i modelem telefonu • zapamiętujemy numer naszego posta • następnie musimy napisać 5 postów na tym forum; wiem że to raczej trudne na chińskim forum :) ale od czego są emotikony, thank you etc.
 • następnie pod adresem http://www.opda.net.cn/viewthread.php?tid=26592 w pierwszym wątku szukamy zakresu numerów w którym mieści się numer naszego posta [pojawi się tam zapewne po paru dniach] i klikamy w link pod nim • przewijamy nowo otwartą stronę i klikamy w link pobierz [działa tylko gdy napiszemy co najmniej 5 postów]

Sam nie korzystałem z tego sposobu bo mam ważny certyfikat, ale podobno to działa.
Miłego przeglądania chińskiego forum dla wielbicieli symbiana :)

Na dzień dzisiejszy pracowici ludzie z OPDA wygenerowali prawie 20tys certyfikatów. Dziennie robią między 1000 a 2000 nowych. Ostatni wolny numer to 25620 więc na swój certyfikat trzeba będzie czekać 3-5 dni.piątek, 14 marca 2008
Nowy Firmware do N95 już w drodze
Jak donosi Symbian-Freak już niedługo dostępne będzie nowe oprogramowanie do klasycznej wersji N95. Wraz z nim użytkownicy tego telefonu dostaną długo oczekiwaną opcję obsługi Flash Lite 3, która umożliwi przeglądania filmów z YouTube bezpośrednio w przeglądarce. Drugą ważną cechą nowego firmware jest wprowadzenie widgetów Web Runtime - czyli niewielkich aplikacji, które łączą się z internetem i przekazują różnego rodzaju użyteczne informacje [np. pogoda, newsy].
Więcej o widgetach na stronach S60.com i forum Nokia [po angielsku].Oto skrócona lista zmian wprowadzonych w nowym firmware:
 • obsługa Flash Lite 3
 • obsługa widgetów [web runtime]
 • domyślny rok zmieniony na 2008
 • ogólna poprawa stabilności
 • poprawa działania galerii - przeglądanie i rotacja zdjęć


via Symbian-Freak, thesymbianblog.componiedziałek, 03 marca 2008
Podpisywanie aplikacji online - od poniedziałku na SymbianSigned ?
Na stronie SymbianSigned pojawiła się informacja, że na początku tego tygodnia [czyżby już w poniedziałek] wprowadzona zostanie opcja podpisywania aplikacji dla telefonów S60 3 edycji - w trybie online. Na pewno wiadomość ta ucieszy wszystkich nowych posiadaczy telefonów S60 v3, którzy nie mieli certyfikatu, a chcieliby sobie przetestować programy niezależnych developerów [np. rotateMe].

Tzw. Open Signed Online wystartuje najpierw jako beta, co oznacza szereg ograniczeń mających zapobiec przeciążeniom serwerów obsługujących proces podpisywania.
 • serwis będzie dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 15.00 czasu GMT [w polsce +1 godzina].
 • dopóki nie zostaną dodane i skonfigurowane nowe serwery, liczba zleceń podpisania możliwa do zrealizowania w ciągu godziny będzie ograniczona. Oznacza to, że w przypadku większego obciążenia wielu użytkowników może mieć problemy z połączeniem z serwisem.
 • aplikacje można podpisywać tylko dla jednego, konkretnego numeru IMEI
 • podpis będzie miał ważność 36 miesięcy
 • podczas instalacji plików podpisanych przy użyciu Open Signed Online pojawi się komunikat ostrzegający że plik jest podpisany tylko w celach testowych

Do podpisywania w trybie online NIE jest wymagane konto na SymbianSigned, Publisher ID ani żadne dodatkowe oprogramowanie. Wystarczy mieć ważny adres email i znać numer IMEI naszego telefonu.

Oto jak będzie wyglądał teraz proces podpisywania aplikacji:
 • wchodzimy na stronę SymbianSigned.com
 • klikamy w napis Open Signed


 • wypełniamy formularz


  Podajemy numer IMEI, numer telefonu, email i wskazujemy gdzie na komputerze mamy plik, który chcemy podpisać.
 • zaznaczamy do jakich funkcji ma mieć dostęp nasza aplikacja [informację o tym powinien podać producent/twórca programu, jeśli nie poda można zaznaczyć wszystko
 • wpisujemy kod captcha, zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem i wciskamy przycisk send
 • na podany wcześniej adres email zostanie wysłana wiadomość z linkiem, w który trzeba kliknąć żeby potwierdzić ważność adresu


 • na koniec dostaniemy na naszą skrzynkę wiadomość z linkiem do podpisanego pliku. Ściągamy go na nasz komputer, przesyłamy do telefonu i instalujemy.
  Warto pamiętać, że symbiansigned będzie przechowywał nasze podpisane programy tylko przez 30 dni. Jeśli do tego czasu ich nie pobierzemy cały proces trzeba rozpocząć od nowa.

Cała procedura wydaje się prosta i na pewno będzie łatwiejsza dla nowych użytkowników telefonów S60v3 niż dotychczasowy sposób wymagający dodatkowych narzędzi i konta na symbiansigned. Oczywiście posiadacze certyfikatów nadal będą mogli korzystać ze starej metody. Generowanie nowych certyfikatów nie będzie już jednak chyba możliwe.

PS. Open Signed Online rzeczywiście dzisiaj wystartował. Nie miałem żadnych problemów z wejściem na stronę - może dlatego, że jeszcze niewiele osób o niej wie. Zobaczymy za parę dni.środa, 27 lutego 2008
SonyEricsson G900 - UIQ jakiego nie znacie
G900 będzie najnowszym modelem UIQ firmy SonyEricsson. Co prawda wygląd zewnętrzny i parametry nie robią wrażenia, ale interfejs, który w nim znajdziemy jest całkiem interesujący.

Warto zobaczyć małą prezentację:

niedziela, 24 lutego 2008
Bezpośrednie linki do map Nokia
Każdy kto korzystał z Nokia Map Loadera wie że nie jest to zbyt wygodne narzędzie. Słaby transfer, przerwy w połączeniu, problemy z rozpoznaniem telefonu i co najważniejsze brak możliwości swobodnego kasowania niepotrzebnych map.

Jak zwykle w takich sytuacjach, blogerzy znaleźli rozwiązanie. Na stronie diabo.110mb.com/symbian/nokiamaps.html mamy bezpośrednie linki do wszystkich map. Możemy wybrać tylko te, które nas interesują, pobrać na PC a następnie wrzucić do odpowiednich katalogów na karcie pamięci telefonu.
Pliki podzielone są na 3 grupy:
 • mapy do Nokia Maps 1.0
 • mapy do Nokia Maps 2.0 beta
 • mapy do starszych wersji


Jeśli ktoś chciałby mieć pod ręką od razu mapę całego świata potrzebuje karty o pojemności co najmniej 4GB.piątek, 08 lutego 2008
N95 - najlepsza cyfrówka wśród telefonów?
Jeśli wydaje Wam się że aparatem cyfrowym w telefonie nie da zrobić się dobrych fotek - polecam obejrzenie poniższych zdjęć. Wszystkie zostały wykonane telefonem Nokia N95. To laureaci konkursu N95 Photo Awards, organizowanego przez James Burlanda z bloga Nokia Creative.
Nagrody przyznawane są co miesiąc spośród zdjęć nadesłanych przez członków grupy Nokia N95 User Group w serwisie Flickr.

Oto zwycięzcy styczniowej edycji N95 Photo Awards.

BEST COLOURBEST LANDSCAPEBEST MOMENTBEST COMPOSITIONBEST PORTRAITśroda, 06 lutego 2008
N-Gage bez ograniczeń
Nokia przekładała premierę N-Gage już tyle razy, że gdy zobaczyłem informację o rozpoczęciu testów dla posiadaczy N81, nawet nie chciało mi się o tym pisać.
Ograniczenie dostępu do N-gage tylko do właścicieli jednego modelu telefonu jest żenujące, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jak długo już ta platforma jest przygotowywana.
Jednak jak zwykle użytkownicy wzięli sprawy w swoje ręce i oto mamy wersję klienta N-Gage dla wszystkich innych S60 3 edycji.

Pobierz N-Gage InstallerTych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat nowego N-Gage zapraszam do dyskusji na forum symbianosa1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24