Symbian i S60 3 edycji


Fair play. Free Tibet.

LINKUJMY! - akcja hipertextowa

czwartek, 03 sierpnia 2006
FlashLite
Dotychczas jedynymi językami programowania dla Smartpnone'ów były C+ i Java. Ostatnio doszedł do tego Flash. Zapewne większość użytkowników internetu nie raz spotkało się z prostymi grami wykonanymi w tej technologii. Z reguły są to niezbyt skomplikowane aplikacje, ale potrafią czasem zapewnić godziny dobrej zabawy. Sciągnąłem sobie dzisiaj parę gier przygotowanych dla telefonów komórkowych we Flashu. Zobaczymy co z tego wyniknie.
FullScreenCaller już jest
Dwa dni temu ukazała się wersja dla S60 3 edycji niezwykle popularnego programu FullScreenCaller. Aplikacja służy do prezentacji na ekranie dużego zdjęcia dzwoniącej do nas osoby. Bardzo przydatny programik. Używałem go w SX1 i teraz też pewnie sobie sprawie. Cena to tylko 11$, więc do przełknięcia.
Program nazywa się teraz BestFullScreenCaller ale to ta sama aplikacja a zmiana nazwy wynika tylko z tego że jej dotychczasowy wydawca firma Symbianware podzieliła się na dwie części. Dział od programów dla klientów indywidualnych nazywa się teraz Smartphoneware a wszystkie programy dostały przedrostek Best żeby odróżnić je od starszych wersji.
Oczywiście ktoś może powiedzieć po co mi taki gadżet. Wystarczy jednak sobie go zainstalować a od razu odkrywamy jego przydatność i nie możemy się z nim rozstać.

A tak przy okazji w N80 oprócz wyświetlania tradycyjnego numeru osoby dzwoniącej można włączyć funkcję żeby telefon powiedział nam dodatkowo kto dzwoni. Tak to nie żart. Głos jest syntetyczny i nienaturalnie brzmi ale bez problemu można go zrozumieć. Świetne rozwiązanie gdy słuchamy muzyki przez słuchawki i ktoś do nas dzwoni. Wiemy kto bez wyciągania telefonu i spoglądania na wyświetlacz.
środa, 02 sierpnia 2006
Karta pamięci MiniSD
Nokia N80 ma dość dużo wbudowanej pamięci. Ponad 40mb. Wraz z kartą którą dostajemy w zestawie to całkiem spora przestrzeń na zainstalowanie paru programów i jednej płyty w mp3. Mnie to jednak oczywiście niezbyt zadowoliło dlatego od razu postarałem się o większą kartę.
N80 współpracuje z kartami MiniSD. To młodszy brat zasłużonego i popularnego standardu Secure Digital. Różni się właściwie tylko rozmiarem. dlatego przy pomocy specjalnego adaptera (z reguły sprzedawanego razem z kartą) można bez problemu używać tych kart w każdym urządzeniu obsługującym SD np. w aparacie cyfrowym.
Na rynku można już kupić 2GB karty MiniSD ja jednak zdecydowałem się na 1GB. Ta wielkość zupełnie mi wystarczy, a poza tym ma najlepszy stosunek ceny do przydatności.
Bateria
Bateria to chyba najsłabsze ogniwo w telefonie Nokia N80. Zrobiłem mały test dzisiaj [a raczej wczoraj]. Naładowałem baterię na full o 2 w nocy. Przez cały dzień bawiłem się aparatem. Pare rozmów, 1,5 godziny słuchania muzyki, kilka SMSów, jakieś 1,5 godziny ogladałem 2 odcinki serialu Lost [w rzeczywistości trwają one trochę krócej ale robiłem przerwy zostawiając SmartMovie na pauzie], pograłem parę razy w Sudoku. Minęło 24 godziny i telefon już piszczy niestety. Muszę ładować go ponownie. Na szczęście nie trwa to zbyt długo. Naładowanie całkowicie pustej baterii na full zajmuje jakieś 1,5 godziny.
Przy mniej intensywnym używaniu ładować można co 2 dni ale to i tak nie jest zbyt dobry wynik.
wtorek, 01 sierpnia 2006
W pudełku z N80
sluchawki - N80 W zestawie z telefonem dostałem parę bardzo przydatnych gadgetów.
Po pierwsze słuchawki. Czarne [Nokia wreszcie uznała że użytkownik jej telefonu nie musi udawać że niby ma ipoda - co sugerowały białe słuchawki dodawane do N70, całkowicie do niej nie pasujące], z pilotem przy pomocy którego możemy regulować głośnością, uruchomić dyktafon czy odebrać połączenie, ale niestety, niewiadomo dlaczego, nie możemy włączyć pauzy w odtwarzaczu mp3. Dziwne że zapomnieli o tej funkcji. W moim starym Siemensie SX! taka opcja była i bardzo się do niej przyzwyczaiłem. Teraz gdy ktoś mnie zagadnie na ulicy muszę słuchawki wyciągać z uszu.

Dostajemy też przejściówkę z gniazda nokii na normalnego jacka. To ukłon w stronę fanatyków jakości dźwięku, którzy będą mogli podłączyć do telefonu swoje ukochane sennheisery czy inne kosy.

W pudełku znajdziemy ponadto specjalną smycz na rękę, kartę pamięci MiniSD 128mb, płytę z oprogramowaniem Nokia PC Suite i trochę papierów. Aha zapomniałbym jeszcze o kablu do połączenia telefonu z komputerem.
poniedziałek, 31 lipca 2006
Moja N80
Pora trochę więcej napisać o mojej zabawce.
N80 (po lewej) to tzw. slider czyli telefon z rozsuwaną klawiaturą. Nokia wykorzystywała to rozwiązanie w jednym z pierwszych swoich symbianowych modeli czyli 7650 (po prawej). Jednak oprócz tego konstrukcyjnego rozwiązania te modele dzieli przepaść. Inna jakość wykonania i przede wszystkim całkiem inny Symbian. W N80 mamy najnowszą wersję systemu oznaczoną jako 9.1 (zapowiedziano już co prawda 9.3 ale nie ma jeszcze na rynku modelu z tą wersją) i interfejs S60 3 edycji. (Więcej o Symbianie i interfejsach napiszę następnym razem.)
Dostępne są 2 wersje kolorystyczne N80: srebrna i czarna. Moja jest srebrna. Co prawda czarna obiektywnie rzecz biorąc wygląda chyba lepiej ale z drugiej strony za bardzo przypomina, modne ostatnio, slidery innych firm (LG czy Samsung). Zresztą za czarną musiałbym ekstra zapłacić a srebrną dostałem praktycznie za darmo :).
Aparat jest dobrze wykonany. Żadnych denerwujących luzów, dobrej jakości plastik i wstawka metalowa z przodu. Niektórym co prawda przeszkadza ten metal bo "odbijają się na nim odciski palców" ale tak to już jest z metalem :).

Na tym koniec na dzisiaj bo już późno a ja musze jeszcze parę rzeczy zrobić. Ciąg dalszy jutro.
niedziela, 30 lipca 2006
Garść technicznych danych

Nie może zabraknąć również adresu do firmy Nokia :)

Dane techniczne N80

 

Testy telefonu N80

Jeśli nie wiesz co to jest N80 poczytaj sobie parę testów:

Nokia N80 - test Mobile-Review - po polsku
Nokia N80 - test Luina
Nokia N80 - test Blackalla


A po co komu blog o telefonie?
Skoro można pisać o IPodzie to dlaczego nie o telefonie.
Dlaczego akurat o Nokii N80?
Gdy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcie tej słuchawki od razu pomyślałem - muszę ją mieć. I mam. Od miesiąca.
Ciekawe kiedy mi się znudzi? Na razie wydaje mi się że prędzej znudzi mi się ten blog. Ale kto wie.
Kontrakt mam na 12 miesięcy więc przez ten czas na pewno się z moim N80 nie rozstanę.

sobota, 29 lipca 2006
No to zaczynamy
To bedzie blog o Nokii N80 i S60 3 edycji.
1 ... 21 , 22 , 23 , 24