Symbian i S60 3 edycji


Fair play. Free Tibet.

LINKUJMY! - akcja hipertextowa

niedziela, 09 listopada 2008
Koreańczycy rządzą amerykańskim rynkiem telefonów
Firma Strategy Analytics opublikowała raport, z którego wynika, że w 3 kwartale 2008 roku Samsung został liderem amerykańskiego rynku telefonów komórkowych z udziałem wynoszącym 22.4%. Na drugie miejsce spadła Motorola (21.1% - spadek z 30% w 2007 roku), a na trzecim jest drugi koreański potentat LG (20.5%). (raport obejmuje urządzenia sprzedane od 2001r)
Apple ze swoim iPhonem to tylko 5.7% rynku (6 miejsce - i tak niezłe zważając że jest w sprzedaży dopiero od 2 lat) i ma przed sobą RIM, producenta urządzeń Blackberry (10.2%) i Nokię (8.4%).
Wynika z tego, że aż 44.9% telefonów w rękach amerykańskich użytkowników jest Made in Korea. Całkiem spora przewaga, zwłaszcza, że Motorola wyprodukowała hitową komórkę ostatnio 5 lat temu (Razr) i dalej będzie tracić swoje udziały w rynku.Dla fanów Symbiana to całkiem dobra wiadomość. Nokia od jakiegoś czasu nie ma pomysłu na rozwój i odbija się to na ofercie urządzeń z Symbianem na pokładzie. Tylko mocny konkurent może to zmienić i Samsung właśnie nim jest. Dodatkowo Koreańczycy ostatnio bardzo zainteresowali się platformą S60 i są coraz bardziej aktywni w tym segmencie. Wyraźnie widać to było na tegorocznym Smartphone Show w Londynie, gdzie Samsung naprawdę błyszczał.

Miejmy nadzieję, że wraz z powstaniem Symbian Foundation i uwolnieniem kodu tego systemu, Symbian przestanie się kojarzyć jednoznacznie z Nokią i będziemy mieć kliku mocnych konkurentów rywalizujących o względy użytkownika. Jednym z nich na pewno będzie Samsung.

via InformationWeek
środa, 05 listopada 2008
Nokia Email - pożeracz energii


Jakiś czas temu wychwalałem pod niebiosa usługę Nokia Email. Zdania nie zmieniam jednak dopiero niedawno uświadomiłem sobie jak dużo ten program pożera energii. Odwiedzałem niedawno Polskę i musiałem go wyłączyć, żeby po powrocie nie zapłacić astronomicznego rachunku za roaming i okazało się, że już nie muszę codziennie ładować komórki. Bateria bez problemów wytrzymywała 3 dni przy normalnym użytkowaniu. Oczywiście to nie Nokia Email potrzebuje prądu co stale włączone połączenie internetowe. Jeśli chcecie więc dalej używać aplikacji i nie ładować non stop baterii, radze ustawić synchronizację z serwerem na kilka razy w ciągu dnia zamiast połączenia ciągłego. Ja już tak zrobiłem i już nie muszę się martwić czy bateria wytrzyma do rana.
wtorek, 04 listopada 2008
Pierwszy polski test telefonu Nokia 5800 XpressMusic
Opublikowałem wczoraj na symbianosie swój opis telefonu Nokia 5800 - czyli pierwszego przedstawiciela dotykowej serii S60. Zainteresowanych zapraszam do lektury:

Test telefonu Nokia 5800 XpressMusic

Od razu zaznaczam, że nie jest to wyczerpujący tekst. Miałem okazję używać tego smartfona tylko przez około godzinę przy okazji Smartphone Show w Londynie (tu należą się podziękowania dla chłopaków z Forum Nokia za cierpliwość :) ).

Smartphone Show 2008 London - foto by mac morrison

Jednak nawet ta godzina wystarczyła do wyrobienia sobie zdania o urządzeniu i wykrycia paru niedoskonałości.
W sumie moje odczucia są pozytywne ale bez entuzjazmu. To nie jest telefon na który czekali "przeciwnicy" iPhona, ale nie jest też jakimś wielkim rozczarowaniem.

Ciekawy jestem jaka będzie ostateczna cena na sklepowej półce i czy produkt ten osiągnie jakiś komercyjny sukces. Myślę, że ma na to szanse gdy Nokia sprzęgnie go ze swoją usługą Comes With Music.

Wracając jeszcze do mojego artykułu, okazuje się że w 5800 bez problemu można wyłączyć accelerometr całkowicie albo zdezaktywować poszczególne efekty, które wywołuje - rotacja ekranu, wyciszanie dzwonka lub dźwięku alarmu po obróceniu telefonu ekranem do dołu. Regulować można również czułość dotykowego ekranu.

nokia 5800 screenshot via AllAboutSymbian nokia 5800 screenshot via AllAboutSymbian

Zapoznałem się z opublikowanym dzisiaj w serwisie AllAboutSymbian testem 5800(znajdziecie go pod tym adresem) i muszę przyznać, że jestem zaskoczony, że Rafe nie doświadczył podobnych do moich problemów. Może to była tylko przypadłość udostępnionego mi egzemplarza, a może po prostu kwestia ustawień. Zobaczymy gdy 5800 XpressMusic pojawi się w sprzedaży.
piątek, 31 października 2008
Obama jest jak Nokia a McCain jak Apple
Ciekawe wnioski wyciągnęła firma Synovate badając strategie marketingowe kandydatów na prezydenta USA.
Barack Obama jest bardziej związany ze swoim elektoratem i jego kampania koncentruje się na tym jakie korzyści mogą oni mieć z wyboru go na prezydenta. To wyborca jest najważniejszy i na jego potrzebach skupia się Obama. Ged Parton, CEO Synovate's Brand & Communications, porównuje go do Nokii, która ma podobne podejście do swoich klientów.
McCain natomiast skoncentrowany jest na sobie, swoim doświadczeniu i umiejętnościach. Taką samą strategie stosuje Apple, gdzie najważniejszy jest produkt i to co sobą reprezentuje, a konsument musi po prostu sam dojść do tego po co go w ogóle potrzebuje.

Zobaczymy, które podejście zwycięży w wyborach za tydzień. Swoją drogą ciekawe czy McCain potrafiłby obsługiwać jakieś urządzenie marki Apple :)

via brandrepublic.com
czwartek, 23 października 2008
Smartphone Show 2008 - foto
Wróciłem ze Smartphone Show 2008. Postaram się w najbliższych dniach napisać o tej imprezie coś więcej, a na razie tylko parę zdań tak na gorąco i trochę zdjęć.
Show było udane. Prezentowano wszystkie najnowsze symbianowe smartfony, włącznie z modelem dotykowym 5800, o którym na pewno napiszę coś więcej już niedługo.
 • Imprezę zdominowała firma Samsung, która chce chyba ostro namieszać i stanąć w szranki z Nokią o serca użytkowników platformy S60. Koreańczyków wszędzie było pełno, mieli największe stoisko, a na nim wszystkie nowości - m.in jeszcze ciepłe i7110 i ls870 - więcej o tych modelach już niedługo.
  Samsung przygotował nawet specjalny serwis internetowy dla posiadaczy komórek S60 - http://innovator.samsungmobile.com/.
 • Patrick Olson z Sony Ericssona oficjalnie ogłosił że "UIQ is DEAD"
 • Zebrał się zarząd Symbian Foundation i mamy już dyrektora wykonawczego - Lee Williams - szef S60
 • W ramach Smartphone Show odbyło się szereg odczytów, seminariów i warsztatów dla developerów, każdy mógł znaleźć coś dla siebie
 • Symbian nie zapomniał, że nie samą technologią człowiek żyje i zorganizował dla wszystkich uczestników show huczną imprezę z piciem, jedzeniem i występem artystycznym :)


A oto wspominane wcześniej zdjęciapiątek, 17 października 2008
Nokia Comes With Music – pogromca iTunes?
Dzisiaj ruszyła w Wielkiej Brytanii nowa usługa – Nokia Comes With Music. Na początek oferowana jest z telefonem Nokia 5310 w systemie prepaid za 129.95 funtów, w abonamencie 25 funtów miesięcznie [telefon za darmo] lub z modelem Nokia N95 8GB w abonamencie 40 funtów/miesiąc.

nokia comes with music

Comes With Music daje nam nieograniczony, bezpłatny przez 1 rok, dostęp do muzyki z Nokia Music Store. Każdy kawałek można ściągnąć na swój komputer/telefon i odtwarzać go dowolna ilość razy bez dodatkowych opłat. Mało tego, po roku, gdy skończy się abonament, wszystkie pobrane pliki pozostają własnością użytkownika i może on z nich korzystać tak długo aż mu się nie znudzą. A jeśli przypadkowo je skasuje to będzie jeszcze przez 2 lata mógł je bezpłatnie pobrać ponownie.

Oczywiście, żeby nie było zbyt pięknie, pobranej muzyki nie można nagrywać na płyty CD ani kopiować – zabezpieczenie DRM . Jeśli zmienimy telefon na nowym urządzeniu muzyka z CWM nie będzie działać [chyba że to też będzie model z CWM]. W takim wypadku trzeba będzie dany kawałek po prostu kupić w Nokia Music Store i wszelkie obostrzenia znikną.
Nie ma za to żadnego problemu przy zmianie PC. Cale oprogramowanie można bez problemu przenieść.

Nokia Music Store posiada w ofercie muzykę czołowych wytwórni jak: Universal Music Group, Sony BMG Music Entertainment , Warner Music Group, EMI Music Publishing a także wydawnictw niezależnych m.in. The Orchard, Beggars Group, The Ministry of Sound, Pinnacle.
Pliki muzyczne kodowane są w formacie Windows Media Audio 196 kbps.

Odpowiednikiem programu iTunes w tej usłudze jest aplikacja Nokia Music. Pliki instalacyjne zajmują około 65Mb. Program pozwala zarządzać muzyką, która mamy w komputerze [nie tylko tą pobrana w ramach CWM], pobierać ją, przesyłać do telefonu, odtwarzać etc.

Oto parę recenzji Comes With Music, gdzie można znaleźć wstępne opinie użytkowników na temat usługi i aplikacji Nokia Music.
 • musically.com
 • allaboutsymbian.com


Sam program można przetestować nie mając aparatu z CWM. Udostępniony jest na stronach Music Store. Niestety w Polsce Music Store ciągle jest niedostępny i na razie nie ma informacji na temat ewentualnej premiery nad Wisłą.

Krótka prezentacja wideo Comes With MusicJak widać Nokia szykuje się powoli do prawdziwego ataku na pozycje zajmowane przez Apple. Bo chociaż telefon 5800 XpressMusic nie jest żadną odpowiedzią na iPhone [zresztą trudno żeby finowie aż tak bardzo musieli walczyć z urządzeniem którego łączna sprzedaż – od premiery około 10mln – jest tylko ułamkiem tego co sprzedaje Nokia – tylko w 3 kwartale 2008 117.8 milionów telefonów z czego około 15 milionów opartych na Symbianie] to już Comes With Music może być poważnym zagrożeniem dla iTunes szczególnie w Europie [zresztą nieprzypadkowo premiera CWS odbyła się akurat w Wielkiej Brytanii].
Oczywiście wszystko będzie zależeć od tego jakie telefony pojawią się z CWM i jaka będzie oferta muzyczna Nokia Music Store. Model 5310 nie jest jakąś wielka gratką dla wielbicieli gadgetów [to prosty telefon oparty na interfejsie S40], ale gdy pojawi się wreszcie dotykowy model N-Series to wraz z nieograniczonym dostępem do darmowej muzyki może być prawdziwym hitem.

wtorek, 14 października 2008
Aktualizacja firmware E90
Oprogramowanie telefonu Nokia E90 Communicator doczekało się aktualizacji do wersji oznaczonej v300.34.84. Jest ono już dostępne poprzez Nokia Software Update, które zresztą też już jest w nowszej wersji [v1.4.56].

Co dostajemy z nowym firmware:
 • o wiele szybsze przełączanie pomiędzy ekranem zewnętrznym i wewnętrznym
 • Mapy Nokia w wersji 2.0
 • nowa wersja aplikacji Pobierz(v 3.1.736)
 • kosmetyczne poprawki odtwarzacza mp3
 • aktualizacja Flash Lite 3 i Flash video
 • poprawiona obsługa Wi-Fi
 • wsparcie Realplayera dla formatu FLV (pliki FLV można odtwarzać bezpośrednio tak jak MP4)


Sam jeszcze nie zaktualizowałem swojego telefonu, ale zapewne niedługo to zrobię.

środa, 24 września 2008
Kilka tygodni z E90
Od kilku dni moim podstawowym telefonem jest Nokia E90. Po paru latach obcowania z serią N postanowiłem spróbować osławionej jakości smartfonów Eseries. Jako, że zależało mi na pełnej klawiaturze QWERTY do wyboru miałem praktycznie 2 modele: E71 i E90 (starszych E60 i E61 nie brałem pod uwagę). Ostatecznie do E90 przekonał mnie większy wyświetlacz i wygodniejsza klawiatura. Czy było warto?Budowa

E90 jest telefonem z serii Communicator o budowie przypominającej miniaturowego laptopa. Jest to szalenie wygodne gdy przeglądamy strony internetowe czy edytujemy tekst. Szeroki wyświetlacz świetnie nadaje się do tych zadań. Strony www pokazują się w pełnej okazałości nie zmuszając nas do ciągłego przewijania, praca z Quickwordem (edytorem tekstu na symbiana) to również sama przyjemność.
Rozłożony telefon ma idealne rozmiary. Nie za duży, zgrabny, idealnie dostosowany do swoich zadań. Złożony to już inna bajka. Najlepiej określa go słowo cegła. Nie dość że niewymiarowy, wyraźnie większy i grubszy od innych to jeszcze niesamowicie ciężki. Nie ma mowy o wygodnym noszeniu w kieszeni, chyba , że jest to kieszeń kurtki. Owszem do wszystkiego się można przyzwyczaić ale na imprezę bym E90 nie zabrał (i nie chodzi to o groźbę zgubienia/zniszczenia a o gabaryty).Klawiatura na początku wydaje się dość niewygodna. Jest bardzo twarda a klawisze tylko z pozoru duże. Jednak szybko się można do niej przyzwyczaić i po paru godzinach praktyki szybkie pisanie nie sprawia problemu. Niezbyt wygodny jest jednak klawisz sterujący. Często zamiast jednego z kierunków wybiera się środkowy przycisk ok. Nad tym elementem nokia powinna popracować. Podobno w 3 generacji E90 klawiatura jest wygodniejsza, nie miałem jednak okazji tego osobiście sprawdzić.Bardzo przydatny jest szereg predefiniowanych klawiszy funkcyjnych (pulpit, kontakty, wiadomości, sieć, notatki, kalendarz), który wraz z dwoma dodatkowymi, programowalnymi przyciskami sprawia, że skróty do aplikacji w aktywnym trybie gotowości stają się mało potrzebne.
foto by Daniel Y. Go

Dość denerwującym elementem klawiatury jest przycisk do włączania telefonu, który znajduje się na zewnętrznym panelu w prawym, górnym rogu. Często zdarza się, że używając klawiszy funkcyjnych (tych po prawej stronie wewnętrznego ekranu) niechcący włączałem ten przycisk gdyż jest on dokładnie po drugiej stronie panelu.

Jeśli chodzi o jakość wykonania to nie mam zbytnio do czego się przyczepić. obudowa wygląda solidnie, nic nie lata i nie trzeszczy. Wszystkie klapki są solidnie osadzone i nie wygląda na to żeby z czasem miały pojawić się jakieś luzy.foto by datadave

Oprogramowanie

Telefon został dość dobrze wyposażony w oprogramowanie zarówno dla osób używających go jako narzędzie pracy jak i dla tych, którym ma zapewnić rozrywkę. Kalendarz, edytor dokumentów office, przeglądarka www, pdf etc powinny zadowolić każdego profesjonalistę. Nie zgadzam się z twierdzeniem Mateusza Kurowskiego, który twierdzi w swoim teście Nokia E90 - Biuro w kieszeni?(opublikowanym na łamach symbianosa), że funkcje biurowe są w E90 niedostatecznie zaawansowane. Nawet jeżeli kogoś nie zadowalają wbudowane aplikacje to zawsze można zainstalować dodatkowe oprogramowanie, którego dla interfejsu S60v3 jest naprawdę dużo.
Zmiana interfejsu z S80 na S60 w nowym Komunikatorze to moim zdaniem bardzo rozsądne posunięcie ze strony Nokii. Z jednej strony użytkownicy dostali dostęp do ogromnej biblioteki oprogramowania z drugiej telefon został wzbogacony o szereg funkcji multimedialnych, które odgrywają coraz większą rolę nawet w urządzeniach, których podstawową grupą docelową ma być biznes.

Jedną z aplikacji przy której możemy docenić wygodę obsługi E90 jest Quickoffice czyli pakiet do przeglądania i edycji dokumentów typu Word, Excel czy Powerpoint. Pełna klawiatura, duży ekran, obsługa znanych z PC skrótów klawiaturowych - czego więcej trzeba.(wbrew temu co pisze Mateusz, E90 obsługuje większość popularnych skrótów typu ctrl+c, ctrl+v, ctrl+s etc.- zarówno w programie Quickoffice jak i w innych aplikacjach - być może ich brak w egzemplarzu Mateusza wynikał z wersji firmware) .
Skróty klawiaturowe zastępują też parę brakujących klawiszy jak np. page down, page up - ctrl +klawisz sterujący .
Nie ma też żadnych problemów z polskimi znakami - używamy do ich wpisania przycisku Chr+litera. Brakuje za to sprawdzania pisowni.

Większość aplikacji jest identyczna z tymi występującymi w pozostałych telefonach S60 3 edycji nie będę więc ich szczegółowo opisywał. Wspomnę jedynie, że zarówno wbudowane jak i zewnętrzne programy dopasowują się do nietypowego dla S60, wewnętrznego, szerokiego ekranu. Nie miałem problemów z żadnym testowanym programem.foto by digitaldion

Multimedia

Aparat w E90 jest tylko niewiele znaczącym dodatkiem dlatego nie możemy się wiele po nim spodziewać. Mimo, że został wyposażony w autofocus, zdjęcia robi raczej średnie. Bez porównania z fotkami z telefonów Nseries. Spełniają swoją funkcję dokumentacyjną, ale odbitek bym z nich raczej nie robił. Nikt jednak nie kupuje komunikatora do robienia zdjęć, nie można więc obwiniać producenta o lekceważenie tej funkcji.

Galeria nie jest tak efektowna jak ta w N95, ale dzięki szerokiemu ekranowi pliki przegląda się rewelacyjnie. Wewnętrzny wyświetlacz podzielony jest na pół, tak że obok listy plików od razu mamy dostępny podgląd.Podobny podział ekranu występuje w kontaktach czy kalendarzu co znacznie redukuje potrzebę klikania gdy chcemy przyjrzeć się szczegółom danej pozycji.Odtwarzacz muzyki jest taki sam jak w innych telefonach S60. Jakość dźwięku nie powala, ale wystarczy do słuchania muzyki w drodze do pracy. Wbudowany dyktafon pozwala niestety na nagranie jednorazowo tylko 60 sekund materiału. Czyni go to mało użytecznym mimo że producent wyposażył telefon w specjalny, dedykowany przycisk do jego uruchamiania.

Podsumowanie

E90 jest telefonem dla specyficznego użytkownika. Kogoś kto niekoniecznie musi mieć smartfona zawsze przy sobie [wymiary i waga utrudniają traktowanie go jak codziennej komórki], kogoś kto bardziej potrzebuje podręcznego urządzenia do przeglądania internetu, odbierania poczty czy edycji dokumentów niż telefonu w podstawowym znaczeniu tego słowa.
Jeśli intensywnie korzystasz ze swojej eNki, nieważne czy to N95, N81 czy N82, i nie jest Ci niezbędny większy ekran powinieneś dalej trzymać się swojego modelu. Zamiana na E90 nie będzie dobrym pomysłem. Po początkowym zachłyśnięciu się wyświetlaczem i klawiaturą szybko poczujesz ograniczenia E90. To już nie będzie telefon, poprawny aparat cyfrowy i kamera w jednym. Communicatorem nie da się szybko zrobić fotki, nie można tak łatwo sterować muzyką a i nawigator GPS z niego raczej średni. Na imprezie się nie sprawdzi.
Jeśli jednak preferujesz komunikację tekstową od głosowej. Piszesz dużo maili/SMSów i lubisz być na bieżąco ze swoją pocztą. Przeglądasz strony internetowe w każdej wolnej chwili i nie przepadasz za dotykowymi ekranami - bierz E90. Nie powinieneś się zawieść. Communicator w wielu sytuacjach zastąpi ci laptopa a jest dużo mniejszy i dodatkowo zadzwonić z niego można.
Ja ze zmiany jestem zadowolony i korzyści w postaci klawiatury i szerokości ekranu 800px w zupełności rekompensują mi niedogodności wynikające z rozmiarów. Jedynym modelem który mógłby zastąpić moją E90 jest znany z ostatnich przecieków E75.
piątek, 12 września 2008
Zegarek Bluetooth i S60
Przeglądając dzisiejszą prasówkę natknąłem się na bardzo interesujący gadget - zegarek z bluetooth'em od SonyEricssona. Dotychczas takie rzeczy mnie nie interesowały. Po pierwsze nie widziałem zbytniego sensu w wyświetlaniu na zegarku informacji z telefonu skoro miałem go przy sobie, a po drugie czasomierze SE działały tylko z komórkami SE.
Odkąd mam E90 sytuacja się trochę zmieniła. Waga telefonu nie pozwala mi już nosić go w kieszeni a odpowiedniej kabury jeszcze sobie nie sprawiłem. Pojawiło się też specjalne oprogramowanie firmy SIC!, które umożliwia współpracę zegarków SE z telefonami S60 3 edycji.
Do czego więc służy ten gadget? Po podłączeniu go do komórki via bluetooth, na tarczy zegarka pojawiają się m.in informacje o nowych wiadomościach, numer telefonu osoby do nas dzwoniącej, alarmy etc. Najlepiej widać to na poniższym filmie.Zegarek na ebayu kosztuje około 500zł, program do obsługi jest darmowy.
niedziela, 31 sierpnia 2008
NokiaEmail - nowy sposób na pocztę
Nokia Email to nowa usługa fińskiego producenta, która udostępnia użytkownikom telefonów S60, push email podobny do tego znanego z Blackberry. W skrócie oznacza to, że w momencie kiedy poczta pojawi się na serwerze od razu przesyłana jest bezpośrednio do telefonu i wyświetlana na ekranie aktywnego trybu gotowości.
Usługa jest obecnie w bezpłatnej fazie beta i w przyszłości najprawdopodobniej trzeba będzie wykupić sobie abonament. Na razie jednak możemy z niej korzystać bez żadnych dodatkowych kosztów, za wyjątkiem opłaty za internet oczywiście (program wymaga stałego dostępu do sieci). Aplikacja jest kompatybilna z telefonami: E51, E61, E61i, E65, E66, E71, E90, N73, N80, N81 8GB, N95.

Żeby rozpocząć korzystanie z Nokia Email najpierw musimy zarejestrować nasz adres email. Zrobimy to na stronie email.nokia.com. Wypełniamy odpowiedni formularz podając, oprócz danych konta, numer telefonu, na który zostanie wysłany SMSem link do skonfigurowanej aplikacji. Pobieramy ją, instalujemy i już wszytko działa. Nie potrzeba żadnej dodatkowej konfiguracji.

Nokia Email obsługuje tylko jeden adres email. Jeśli chcemy uzywać kilku, warto skorzystać z gmaila, który pozwala na obsługę wielu kont pocztowych za pomocą jednego adresu.

Po uruchomieniu aplikacji na naszym ekranie, w trybie gotowości, pojawia się dodatkowa sekcja z tytułami kilku ostatnich emaili.

nokia email

Nieprzeczytane listy są oznaczone kolorem żółtym. Po kliknięciu na taki list otwiera się skrzynka odbiorcza.

nokia email

Wiadomości posegregowane są domyślnie według daty odebrania.

nokia email

Przy pomocy programu możemy wykonać wszystkie podstawowe operacje - odpowiedzieć na list, dodać nadawcę do książki adresowej, przesłać email dalej etc. Nie ma też problemu z odczytywaniem i dodawaniem załączników.

nokia email

Aplikacja nie została przeładowana żadnymi zbędnymi fajerwerkami. Jej obsługa jest intuicyjna i nie powinna sprawić kłopotu nawet mało doświadczonemu użytkownikowi telefonu S60.

nokia email

W ustawieniach możemy skonfigurować częstotliwość synchronizacji naszego telefonu z serwerem oraz sposób wyświetlania poczty.

nokia email

nokia email

Nokia Email to świetne narzędzie w pełni zastępujące standardowy, wbudowany program pocztowy czy aplikacje tego typu zewnętrznych producentów. W przypadku gmaila sprawuje się nawet lepiej niż czytnik przygotowany przez google. Mogę go polecić każdemu kto stale korzysta z poczty i ma zryczałtowany dostęp do internetu w komórce lub stały dostęp do sieci via WiFi.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24