Symbian i S60 3 edycji


Fair play. Free Tibet.

LINKUJMY! - akcja hipertextowa

poniedziałek, 09 marca 2009
Z Androidem na pokładzie...
Od dłuższego czasu moim głównym telefonem jest model G1 firmy HTC działający pod kontrolą Androida. Mimo, że ciągle mam jeszcze swoją Nokie E90, to naturalną koleją rzeczy bardziej teraz siedzę w tematyce Androida niż Symbiana i będzie tak pewnie do czasu, aż nie wpadnie w moje ręce N97 lub inny przedstawiciel Symbiana nowej generacji (czyli przygotowanego pod kontrolą Symbian Foundation).

W związku z tym muszę chyba ogłosić, że czas tego bloga dobiegł końca. Swoje pisanie przenoszę głównie pod adres OpenMobile.pl, gdzie zajmuję się Androidem.
Artykuły o systemie Nokii będę publikował w ramach serwisu SymbianOS.pl, który co prawda dawno nie był aktualizowany, ale już niedługo to się zmieni.
Pozostałe informacje na temat szeroko pojętej telekomunikacji i nie tylko znajdziecie natomiast na łamach polskiego Engadgeta.

Dziękuje wszystkim regularnym i nieregularnym czytelnikom za Wasze komentarze i wyrozumiałość. Być może ten blog jeszcze kiedyś ożyje, ale nie chcę nic obiecywać.
Na razie.
piątek, 09 stycznia 2009
Znowu przestój + garść informacji
Jak widzicie na moim blogu znowu od jakiegoś czasu jest cisza. Pochłonięty innymi zadaniami mam mniej czasu na nowe wpisy tutaj.

A na razie podrzucam parę newsów z symbianowego świata:
  • Nokia 5800 XpressMusic już w styczniu w Wielkiej Brytanii za 249 funtów
  • UIQ oficjalnie bankrutuje
  • "Klątwa Ciszy" grozi telefonom Nokia S60
  • 7 dni darmowej nawigacji od Nokii
  • Nokia 5800 XpressMusic poddana torturom
  • Nokia i Polar zadbają o naszą kondycję?
  • Mail on Ovi od Nokii dostępny na całym świecie


środa, 24 grudnia 2008
Wesołych Świat życzę
niedziela, 14 grudnia 2008
Google Maps ze Street View dla telefonów S60


Parę dni temu Google udostępniło kolejną wersję swoich map dla telefonów S60. Największą nowością jest dodanie opcji oglądania miasta z poziomu ulicy tzw. Street View. Niestety na razie jest to możliwe dla fragmentów map Francji, Włoch, Hiszpanii i Australii (poza USA oczywiście gdzie sfotografowano już większość kraju). Na Polskę tradycyjnie przyjdzie kolej na końcu.

Oto dwa filmy prezentujące nowe Mapy Googla zarówno w tradycyjnych telefonach S60 jak i tych z dotykowym wyświetlaczem [a właściwie tego z dotykowym wyświetlaczem bo na razie na rynku jest tylko jeden taki model - Nokia 5800]

Program można pobrać wpisując w przeglądarkę telefonu adres http://google.com/gmm

wieści z innych miejsc

  • Sony Ericsson, ASUS i Garmin przystępują do Open Handset Alliance
  • Nadchodzi Firefox dla Symbiana
  • Skype w wersji 2.5 Beta dla Windows Mobile
środa, 03 grudnia 2008
Nie ma rewolucji - jest N97
No i wszystko jasne. Wielka tajemnica firmy Nokia okazała się kolejnym telefonem z dotykowym ekranem. Mamy tu owszem jeszcze dodatkowo klawiaturę QWERTY co sprawia, że model N97 będzie, dla mnie przynajmniej, jednym z najbardziej interesujących smartfonów Nokia, ale to wciąż żaden przełom. Cała ta otoczka była według mnie niepotrzebna, chociaż mówiąc szczerze nie jestem rozczarowany, spodziewałem się tego.Nowa Nokia wzbudza emocje głównie wśród ludzi, którzy i tak uważają Finów za najlepszego na świecie producenta telefonów. Inni mają G1, mają HTC czy Omnię. Mój Google Reader puchnie od informacji o N97, piszą o niej wszyscy, ale zapewne już niedługo znajdą sobie nowy temat zostawiając najświeższego przedstawiciela NSeries wyspecjalizowanym witrynom o Symbianie.Jest też jednak parę pozytywnych informacji. Widać, że Nokia próbuje wprowadzić coś nowego w interfejsie użytkownika (polecam powyższy filmik). S60 5tej edycji powoli się zmienia. Mamy na przykład w pełni konfigurowalny ekran aktywnego trybu gotowości wzbogacony o widgety, które możemy sobie dowolnie przestawiać. Wreszcie też uznano że stylus to przeżytek z poprzedniej epoki i w N97 wszystko będzie dopasowane do obsługi palcami. Ciekawy jestem tych zmian. W 5800 wszystko jest prawie tak same jak w starych modelach S60, mam nadzieję, że w N97 będzie inne, lepsze. Wreszcie też Nokia umieściła w jednym urządzeniu wszystko co potrzebne - jest gniazdo słuchawkowe, duża pamięć wewnętrzna i obsługa kart, WIFI, GPS, TV OUT, NGage, dobry aparat, ładowanie przez USB etc. Dotychczas każdy model miał jakieś braki pod tym wzgledem. Było dużo pamięci wewnętrznej ale nie było obsługi kart, w jednych modelach mieliśmy gniazdo jack w innych nie i tak dalej. Mam nadzieję, że N97 zapoczątkuję erę telefonów, w których nie będzie, z niezrozumiałych powodów, brakowało podstawowych funkcjonalności.

Ostatnio miałem okazję trochę dłużej potestować G1 z Androidem i muszę przyznać, że idea smartfonu z dotykowym ekranem i pełną klawiaturą zaczyna do mnie przemawiać. Wcześniej byłem raczej sceptykiem jeśli chodzi o obsługę "dotykiem", ale w połączeniu z QWERTY to całkiem nieźle się sprawdza. Byłem zaskoczony jak fajnie pracuje się z G1, mam nadzieję, że z N97 będzie podobnie.
poniedziałek, 01 grudnia 2008
Czyżby nowy model NSeries na horyzoncie?
Parę dni temu pisałem na symbianosie o tajemniczym liczniku, który pojawił się na stronach Nokia. Odlicza on czas do imprezy Nokia World w Barcelonie, gdzie Finowie mają zamiar zaprezentować coś nowego/rewolucyjnego.
Wygląda na to, że tym czymś może być premiera jakiegoś przedstawiciela serii N. Wskazówki, które to sugerują zauważyli chłopaki z AllAboutSymbian i Symbian-Freak.
Na stronie Nokia World, w prawym dolnym rogu mamy sekcję NSeries 2009 z napisem Desktop, Laptop, Pocket i odnośnikiem do wspomnianego wcześniej licznika. Jak na razie najbardziej sensacyjną informacja jest fakt, że to chyba pierwszy w historii smartfon Nokia, na temat którego nie ma żadnych przecieków. Przedstawiciele firmy są zresztą z tego bardzo dumni, twierdząc, że jak na razie nikt nawet nie zbliżył się w swoich domysłach do prawdy.
Cóż to za urządzenie, że Nokia otoczyła je taką tajemnicą iż nawet mało który z jej pracowników je widział? Oby to nie był kolejny telefon w stylu N96 bo wtedy cała ta akcja okaże jedną wielką żenadą. Sam na mam pomysłu na to czym Nokia może nas zaskoczyć. Chętnie zobaczyłbym jakiś nowy, rewolucyjny interfejs, zmieniający totalnie "user experience" użytkowników S60. Kolejny "dotykowy" model jakoś mnie nie ruszy, podobnie jak niewiadomo jaki wypasiony aparat cyfrowy, wyświetlacz czy inny gadżet. Zostało jeszcze 12 godzin, oby nie spotkało nas po nich rozczarowanie.A na to, żeby dowiedzieć się czy Liverpool wreszcie zostanie liderem Premiership, wystarczy poczekać jeszcze około 90 minut :)

niedziela, 23 listopada 2008
Nokia psuje telefony
Nokia wpadła na fajny pomysł i wypuściła do sieci film pokazujący pracę Nokia Test Center gdzie sprawdza się wytrzymałość nowych telefonów.Coś w tym musi być bo mój poprzedni telefon - Nokia N95 - dwa razy zaliczył upadek na beton i poza porysowaniem obudowy nie odnotowałem żadnych innych uszkodzeń.

A oto jeszcze lepszy film przygotowany przez Mobile Industry Review, a na nim wycieczka po Test Center w miejscowości Farnborough. W sumie Finowie mają 11 zakładów, w których jedynym zadaniem pracowników jest psucie komórek przez 8 godzin dziennie :) .


Nokia's Handset Test Laboratory from Mobile Industry Review on Vimeo.wtorek, 18 listopada 2008
HandWave - bezdotykowe sterowanie telefonem
Samir Oueldi znany jest wszystkim, zaawansowanym, użytkownikom telefonów z acclerometrem (np. nokia N95). Ciągle wymyśla nowe, efektowne aplikacje wykorzystujące ukryte możliwości naszych telefonów. Zaczęło się od RotateMe czyli automatycznego obracania ekranu, które to rozwiązanie Nokia wprowadziła fabrycznie do wszystkich nowych modeli z sensorem ruchu. Potem było Nokmote pozwalające sterować smartfonem bez dotykania klawiatury i nAlertMe wyłaczający dźwięk po obróceniu urządzenia ekranem do dołu.
Teraz przyszedł czas na kolejną zadziwiającą aplikację - HandWave, ktora umożliwia obsługę telefonu bez dotykania go w ogóle - wystarczy machnąć ręką. Program wykorzystuje do tego przednią kamerę przeznaczoną do wideokonferencji.

Poniższy firm prezentuje HandWave w akcji.


HandWave
Uploaded by AikonLab


Jak na razie aplikacja jest w wersji testowej, dostępnej tylko dla wybranych, ale już niedługo każdy będzie mógł przeglądać zdjęcia machając rękami jak na filmie Raport Mniejszości :).
wtorek, 11 listopada 2008
Nokia E63 trafiła do blogerów
Od jakiegoś czasu w internecie pojawiały się zdjęcia modelu Nokia E63, który ma być uproszczoną, tańszą wersją E71.
Ewan z Mobile Industry Review miał okazję zobaczyć prototyp na Smartphone Show.
Dzisiaj, mimo, że E63 nie doczekała się jeszcze oficjalnej zapowiedzi, kilka egzemplarzy trafiło do brytyjskich blogerów. Możemy więc w najbliższym czasie spodziewać się recenzji i mnóstwa zdjęć tego telefonu.

nokia e63

Według wstępnego opisu Bena Smitha E63 wygląda bardziej "plastikowo" niż E71 i ma trochę inną klawiaturę. Zmniejszono m.in. klawisz spacji żeby zmieścić dodatkowe klawisze funkcyjne.
Poza tym dostajemy aparat cyfrowy 2mln pixeli i standardowe gniazdo słuchawek 3.5mm ze specjalną zatyczką.

nokia e63

Najważniejszą różnicą jest jednak brak wbudowanego GPS w E63 co zapewne znacząco wpłynie na obniżenie ceny urządzenia.

nokia e63

Bedę informował gdy pojawią się dokładniejsze informacje na temat tego tańszego odpowiednika E71.

Z OSTATNIEJ CHWILI - według Symbian-Freak E63 będzie oficjalnie zaprezentowana jutro.
Kolejny przeciek z Nokii?
Dzisiaj Engadget Mobile opublikował plany nowych telefonów firmy Nokia na najbliższe kilka miesięcy. Trudno powiedzieć jak wiarygodna jest ta informacja. Na razie Finowie nie kwapią się żeby jakoś zareagować. Nie domagają się usunięcia tabelki jak to dotychczas mieli w zwyczaju. Albo więc zmienili swoją politykę albo informacje te są niewiele warte albo też... to celowe działanie żeby podgrzać atmosferę, zwłaszcza, że jakoś opóźnia się wprowadzenie do sprzedaży modelu Nokia 5800 XpressMusic.

Mnie w każdym bądź razie domniemany przeciek jakoś nie ekscytuje bo to, że w 2009 pojawią się co najmniej 2 kolejne modele z dotykowym ekranem było wiadomo od dawna, a potwierdziły to jeszcze dyskretne sugestie przedstawicieli Forum Nokia na Smartphone Show.
Logiczne jest też, patrząc na dotychczasową politykę Nokii, że co najmniej jeden z tych smartfonów będzie nastawiony na fotografię. Zakładając prawdziwość informacji podanych przez Engadget będzie to model oznaczony Corolla z aparatem cyfrowym 8mln px i pamięcią 8GB.
W sumie najbardziej zaciekawiło mnie, że dwa z czterech wymienionych w przecieku telefonów opartych na S60v5, będą miały oprócz dotykowego ekranu jeszcze normalną klawiaturę. I takich to właśnie rozwiązań oczekuję od Nokii.

Nic to, pożyjemy zobaczymy. Jednak nadziei, że któryś z podanych w tabelce telefonów pojawi się w najbliższym czasie, bym sobie nie robił.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24